Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y112150R0000Q0L
Y112150R0000Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y112150R0000Q0L
Brief Description
RES SMD 50 OHM 0.02% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
Y112150R0000Q0L.pdf
Availability of Y112150R0000Q0L
QUANTITY
Y112150R0000Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y112150R0000Q0L
Internal Part NumberEIS-Y112150R0000Q0L
SeriesSMR1D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y112150R0000Q0L
Y112150R0000Q0L Details Description
Related parts for Y112150R0000Q0L
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN FLAG RING 2/0AWG #5/16 SOLS datasheet.pdf
TOOL FLAT SPANNER FOR COLLET NUT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A 8VDFN datasheet.pdf