Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y112150R0000Q0R
Y112150R0000Q0R picture photo
Mfg. Part Number
Y112150R0000Q0R
Brief Description
RES SMD 50 OHM 0.02% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
Y112150R0000Q0R.pdf
Availability of Y112150R0000Q0R
QUANTITY
Y112150R0000Q0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y112150R0000Q0R
Internal Part NumberEIS-Y112150R0000Q0R
SeriesSMR1D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y112150R0000Q0R
Y112150R0000Q0R Details Description
Related parts for Y112150R0000Q0R
Connector Quick Connect Receptacle 20-26 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST HEX 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP MICA 1000PF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SCK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SURGE SUPP TBU 200MA 250VIMP SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
EMI FILTER 6A 115/250VAC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 28QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf