Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1121665R000T0L
Y1121665R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1121665R000T0L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 665OHM 0.01% 1/4W J LEAD
Datasheet Download
Y1121665R000T0L.pdf
Availability of Y1121665R000T0L
QUANTITY
Y1121665R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1121665R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y1121665R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR1D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)665
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1121665R000T0L
Y1121665R000T0L Details Description
Related parts for Y1121665R000T0L
RES 4.7 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
RES 133 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1.5W J LEAD datasheet.pdf
Connector Header 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
POT 250K OHM 0.06W CARBON LOG datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
BIG CHIP LED COOL WHITE datasheet.pdf
TV 21C 21#16 PIN RECP datasheet.pdf
1000UF 200V 35X105MM 85C 10000H datasheet.pdf