Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11231R00000D9R
Y11231R00000D9R picture photo
Mfg. Part Number
Y11231R00000D9R
Brief Description
RES SMD 1 OHM 0.5% 8W TO220-4
Datasheet Download
Y11231R00000D9R.pdf
Availability of Y11231R00000D9R
QUANTITY
Y11231R00000D9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11231R00000D9R
Internal Part NumberEIS-Y11231R00000D9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVPR221S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-4, SMD
Supplier Device PackageTO-220-4
Size / Dimension0.615" L x 0.400" W (15.62mm x 10.16mm)
Height0.158" (4.01mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11231R00000D9R
Y11231R00000D9R Details Description
Related parts for Y11231R00000D9R
IC GATE OR 4CH 2-INP 16-SSOP datasheet.pdf
CONN SMP RCPT STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 140 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GRIP DOUBLE U EYE SST datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf