Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116910K0000B9L
Y116910K0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y116910K0000B9L
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116910K0000B9L.pdf
Availability of Y116910K0000B9L
QUANTITY
Y116910K0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116910K0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y116910K0000B9L
SeriesSMR3D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116910K0000B9L
Y116910K0000B9L Details Description
Related parts for Y116910K0000B9L
JACK SCREW HEX 4-40 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC DSP 16BIT 533MHZ 208CSPBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 15.5MM datasheet.pdf
RES 21.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 670K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 50A TO-220F datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 2W datasheet.pdf