Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116910R0000B9R
Y116910R0000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y116910R0000B9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116910R0000B9R.pdf
Availability of Y116910R0000B9R
QUANTITY
Y116910R0000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116910R0000B9R
Internal Part NumberEIS-Y116910R0000B9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Product Training ModulesBulk Metal® Foil Resistor Advantages & Accelerated Life Test Video
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116910R0000B9R
Y116910R0000B9R Details Description
Related parts for Y116910R0000B9R
RES 680 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 12A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.5K OHM 1% 10W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf