Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116911K7000T0L
Y116911K7000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y116911K7000T0L
Brief Description
RES SMD 11.7K OHM 0.6W 3017
Datasheet Download
Y116911K7000T0L.pdf
Availability of Y116911K7000T0L
QUANTITY
Y116911K7000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116911K7000T0L
Internal Part NumberEIS-Y116911K7000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSMR3D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.7k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116911K7000T0L
Y116911K7000T0L Details Description
Related parts for Y116911K7000T0L
RES SMD 25.5OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 230MA 1.3 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CABLE R/A SGL-END FMALE 2POS 2M datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 520FCBGA datasheet.pdf
330UF 63V 12,5X20MM 105C 7000H datasheet.pdf