Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116912K5000T0L
Y116912K5000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y116912K5000T0L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.5K OHM 0.6W 3017
Datasheet Download
Y116912K5000T0L.pdf
Availability of Y116912K5000T0L
QUANTITY
Y116912K5000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116912K5000T0L
Internal Part NumberEIS-Y116912K5000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR3D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.5k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116912K5000T0L
Y116912K5000T0L Details Description
Related parts for Y116912K5000T0L
IC LIN TXRX ON-BOARD VREG 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SEAL PANEL MINI PB BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-DIP datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
25/25 POS. METALIZ.ADAP.HOOD datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf