Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116912R1000A0R
Y116912R1000A0R picture photo
Mfg. Part Number
Y116912R1000A0R
Brief Description
RES SMD 12.1 OHM 0.6W 3017
Datasheet Download
Y116912R1000A0R.pdf
Availability of Y116912R1000A0R
QUANTITY
Y116912R1000A0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116912R1000A0R
Internal Part NumberEIS-Y116912R1000A0R
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116912R1000A0R
Y116912R1000A0R Details Description
Related parts for Y116912R1000A0R
CONN FFC BOTTOM 19POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PLUG 5POS 80 DEG BLK/YEL 5.3-6.5 datasheet.pdf
CABLE RESOLVER FOR RS15W 50M datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC DSC 64KB datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 920MA 150 MOHM TH datasheet.pdf