Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116916R0000A0L
Y116916R0000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y116916R0000A0L
Brief Description
RES SMD 16 OHM 0.05% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116916R0000A0L.pdf
Availability of Y116916R0000A0L
QUANTITY
Y116916R0000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116916R0000A0L
Internal Part NumberEIS-Y116916R0000A0L
SeriesSMR3D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116916R0000A0L
Y116916R0000A0L Details Description
Related parts for Y116916R0000A0L
RES SMD 182K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR SIP 125VAC ZERO 5VDC datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAPACITOR FUSE 150A 2.4KV datasheet.pdf