Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11691K21000T0L
Y11691K21000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y11691K21000T0L
Brief Description
RES SMD 1.21K OHM 0.6W 3017
Datasheet Download
Y11691K21000T0L.pdf
Availability of Y11691K21000T0L
QUANTITY
Y11691K21000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11691K21000T0L
Internal Part NumberEIS-Y11691K21000T0L
SeriesSMR3D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11691K21000T0L
Y11691K21000T0L Details Description
Related parts for Y11691K21000T0L
Crystal 6.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS MALE PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 20A 32VAC/VDC 8AG datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82.5 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 365K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 130POS DR LOW P datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.9A 220 MOHM TH datasheet.pdf