Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11691K54000T0R
Y11691K54000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y11691K54000T0R
Brief Description
RES SMD 1.54K OHM 0.6W 3017
Datasheet Download
Y11691K54000T0R.pdf
Availability of Y11691K54000T0R
QUANTITY
Y11691K54000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11691K54000T0R
Internal Part NumberEIS-Y11691K54000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11691K54000T0R
Y11691K54000T0R Details Description
Related parts for Y11691K54000T0R
IC OFFLINE SWIT OTP OCP HV 8SMD datasheet.pdf
TRIAC 600V 15A TO220 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR LP 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf
RES 517 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf