Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1169200R000Q13R
Y1169200R000Q13R picture photo
Mfg. Part Number
Y1169200R000Q13R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200OHM 0.02% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y1169200R000Q13R.pdf
Availability of Y1169200R000Q13R
QUANTITY
Y1169200R000Q13R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1169200R000Q13R
Internal Part NumberEIS-Y1169200R000Q13R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1169200R000Q13R
Y1169200R000Q13R Details Description
Related parts for Y1169200R000Q13R
FIXED IND 1.2UH 497MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 5V SERIAL 10-UMAX datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 0.95A SOT363 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
AML54 1/2 ROCKER OPERATOR COVER datasheet.pdf
BOX STEEL BLUE 8"L X 10"W datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO RLLR LVR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf