Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1169205R000T0R
Y1169205R000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y1169205R000T0R
Brief Description
RES SMD 205OHM 0.01% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y1169205R000T0R.pdf
Availability of Y1169205R000T0R
QUANTITY
Y1169205R000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1169205R000T0R
Internal Part NumberEIS-Y1169205R000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1169205R000T0R
Y1169205R000T0R Details Description
Related parts for Y1169205R000T0R
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ MFP8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf