Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116920K0000B9R
Y116920K0000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y116920K0000B9R
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116920K0000B9R.pdf
Availability of Y116920K0000B9R
QUANTITY
Y116920K0000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116920K0000B9R
Internal Part NumberEIS-Y116920K0000B9R
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116920K0000B9R
Y116920K0000B9R Details Description
Related parts for Y116920K0000B9R
SENSOR PRESSURE 15PSIG STEEL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" STR TIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 WW datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT 4.5V datasheet.pdf
PLAIN HANDLE AND SOCKET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 90A ATPAK datasheet.pdf
IC MPU I.MX28 454MHZ 289MAPBGA datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 5M datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf