Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116920R0000B9R
Y116920R0000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y116920R0000B9R
Brief Description
RES SMD 20 OHM 0.1% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116920R0000B9R.pdf
Availability of Y116920R0000B9R
QUANTITY
Y116920R0000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116920R0000B9R
Internal Part NumberEIS-Y116920R0000B9R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116920R0000B9R
Y116920R0000B9R Details Description
Related parts for Y116920R0000B9R
IC ADC 10BIT 1CHAN HS 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP 37POS FOR PLUG W/LANYARD datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 10.21NS 256CABGA datasheet.pdf
TIE ROD BKT,80TO100MM DIA datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 1.25V DIP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 250MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf