Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116920R0000F9R
Y116920R0000F9R picture photo
Mfg. Part Number
Y116920R0000F9R
Brief Description
RES SMD 20 OHM 1% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116920R0000F9R.pdf
Availability of Y116920R0000F9R
QUANTITY
Y116920R0000F9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116920R0000F9R
Internal Part NumberEIS-Y116920R0000F9R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116920R0000F9R
Y116920R0000F9R Details Description
Related parts for Y116920R0000F9R
SCR PHASE CONTROL 800V 10A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE RETAINER HOOK datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf