Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11692K50000B0R
Y11692K50000B0R picture photo
Mfg. Part Number
Y11692K50000B0R
Brief Description
RES SMD 2.5KOHM 0.1% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y11692K50000B0R.pdf
Availability of Y11692K50000B0R
QUANTITY
Y11692K50000B0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11692K50000B0R
Internal Part NumberEIS-Y11692K50000B0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11692K50000B0R
Y11692K50000B0R Details Description
Related parts for Y11692K50000B0R
CONN HEADER 4POS 3MM VERT GOLD datasheet.pdf
IC MICROMON 3V W/PBRST SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 2W 4.22K OHM 1% datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf