Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116940R0000B9L
Y116940R0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y116940R0000B9L
Brief Description
RES SMD 40 OHM 0.1% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116940R0000B9L.pdf
Availability of Y116940R0000B9L
QUANTITY
Y116940R0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116940R0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y116940R0000B9L
SeriesSMR3D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116940R0000B9L
Y116940R0000B9L Details Description
Related parts for Y116940R0000B9L
IC CONTROLLER PHY LNK LAY 209BGA datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC INTEGRATED CAR RADIO 64-QFP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 160.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC-M 30/60 AL datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 100GHZ 120KM datasheet.pdf
SL2X5 GRAY PVC DUCT MOD datasheet.pdf
IC OPAMP 1.15MHZ 8MSOP datasheet.pdf