Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116940R0000Q0L
Y116940R0000Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y116940R0000Q0L
Brief Description
RES SMD 40 OHM 0.02% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116940R0000Q0L.pdf
Availability of Y116940R0000Q0L
QUANTITY
Y116940R0000Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116940R0000Q0L
Internal Part NumberEIS-Y116940R0000Q0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSMR3D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116940R0000Q0L
Y116940R0000Q0L Details Description
Related parts for Y116940R0000Q0L
FUSE CERM 5A 250VAC 150VDC 5X20 datasheet.pdf
2MMFB,ASY,008,PWR,HDR,SL,SEQ datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 800A 700VAC datasheet.pdf
CABLE ASSY 1.32MM UFL-UFL 4.33" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1W datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf