Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116940R0000Q9R
Y116940R0000Q9R picture photo
Mfg. Part Number
Y116940R0000Q9R
Brief Description
RES SMD 40 OHM 0.02% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116940R0000Q9R.pdf
Availability of Y116940R0000Q9R
QUANTITY
Y116940R0000Q9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116940R0000Q9R
Internal Part NumberEIS-Y116940R0000Q9R
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116940R0000Q9R
Y116940R0000Q9R Details Description
Related parts for Y116940R0000Q9R
SWITCH SLIDE DP4T 300MA 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LI+ CHARGER FRONT END 8SON datasheet.pdf
TAB 1.2 X 0.6 LL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.2A 138 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 237MA 6.05 OHM datasheet.pdf