Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116948R0000B0R
Y116948R0000B0R picture photo
Mfg. Part Number
Y116948R0000B0R
Brief Description
RES SMD 48 OHM 0.1% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116948R0000B0R.pdf
Availability of Y116948R0000B0R
QUANTITY
Y116948R0000B0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116948R0000B0R
Internal Part NumberEIS-Y116948R0000B0R
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116948R0000B0R
Y116948R0000B0R Details Description
Related parts for Y116948R0000B0R
RES ARRAY 7 RES 39 OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 50MA 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA datasheet.pdf
CLIP LEAD FOR MICRO GRABBER BLK datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 953 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 50A datasheet.pdf