Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116949K9000T0L
Y116949K9000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y116949K9000T0L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 0.4W 3017
Datasheet Download
Y116949K9000T0L.pdf
Availability of Y116949K9000T0L
QUANTITY
Y116949K9000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116949K9000T0L
Internal Part NumberEIS-Y116949K9000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR3D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116949K9000T0L
Y116949K9000T0L Details Description
Related parts for Y116949K9000T0L
JUMPER-H2788TR/C2065Y/H2788TR 3" datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 1W 80DB 28MM datasheet.pdf
XFRMR PULSE 1:1 SGL 2.2MH .25A datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 75MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 673 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 9W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 140POS VERT .635MM SMD datasheet.pdf