Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11694K99000A9R
Y11694K99000A9R picture photo
Mfg. Part Number
Y11694K99000A9R
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 0.6W 3017
Datasheet Download
Y11694K99000A9R.pdf
Availability of Y11694K99000A9R
QUANTITY
Y11694K99000A9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11694K99000A9R
Internal Part NumberEIS-Y11694K99000A9R
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11694K99000A9R
Y11694K99000A9R Details Description
Related parts for Y11694K99000A9R
RES SMD 3.6KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
KIT EVAL BOARD 5A 1.0MHZ datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 0.100 T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.01K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf