Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116950K0000B9R
Y116950K0000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y116950K0000B9R
Brief Description
RES SMD 50K OHM 0.1% 0.4W J LEAD
Datasheet Download
Y116950K0000B9R.pdf
Availability of Y116950K0000B9R
QUANTITY
Y116950K0000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116950K0000B9R
Internal Part NumberEIS-Y116950K0000B9R
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116950K0000B9R
Y116950K0000B9R Details Description
Related parts for Y116950K0000B9R
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
DC-DC CONVRT +/-12V +/-1.80A datasheet.pdf
MEMORY CARD ULTRA II SD 8GB datasheet.pdf
OSC VCXO 128.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.2A 255 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 100MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf
300 MHz, 32 ] 32 Buffered Analog Crosspoint Switch IC datasheet.pdf