Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116950R0000Q0L
Y116950R0000Q0L picture photo
Mfg. Part Number
Y116950R0000Q0L
Brief Description
RES SMD 50 OHM 0.02% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116950R0000Q0L.pdf
Availability of Y116950R0000Q0L
QUANTITY
Y116950R0000Q0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116950R0000Q0L
Internal Part NumberEIS-Y116950R0000Q0L
SeriesSMR3D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116950R0000Q0L
Y116950R0000Q0L Details Description
Related parts for Y116950R0000Q0L
RES SMD 24K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HOOD THRU TYPE PG21 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL HAND REMOVAL CM-5 SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 47UF 10% 750VAC SCREW datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG NAT SHLD 250' datasheet.pdf
D4N-4ERE datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 105A datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 2A (Switch) 8-SO Exposed Pad datasheet.pdf