Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116950R0000Q9R
Y116950R0000Q9R picture photo
Mfg. Part Number
Y116950R0000Q9R
Brief Description
RES SMD 50 OHM 0.02% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116950R0000Q9R.pdf
Availability of Y116950R0000Q9R
QUANTITY
Y116950R0000Q9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116950R0000Q9R
Internal Part NumberEIS-Y116950R0000Q9R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116950R0000Q9R
Y116950R0000Q9R Details Description
Related parts for Y116950R0000Q9R
SCR DBL HISCR 400V 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 28POS datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS.100 SGL datasheet.pdf
CBL RIBN 68COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH SPST-NO LFT W/BOSS 30V datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 7.5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
32 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf