Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1169550R000T0L
Y1169550R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1169550R000T0L
Brief Description
RES SMD 550OHM 0.01% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y1169550R000T0L.pdf
Availability of Y1169550R000T0L
QUANTITY
Y1169550R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1169550R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y1169550R000T0L
SeriesSMR3D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)550
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1169550R000T0L
Y1169550R000T0L Details Description
Related parts for Y1169550R000T0L
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
REDUCER WIREWAY 6X6 TO 4X4" datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 10POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf