Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116957K6000T0R
Y116957K6000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y116957K6000T0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 57.6K OHM 0.4W 3017
Datasheet Download
Y116957K6000T0R.pdf
Availability of Y116957K6000T0R
QUANTITY
Y116957K6000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116957K6000T0R
Internal Part NumberEIS-Y116957K6000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116957K6000T0R
Y116957K6000T0R Details Description
Related parts for Y116957K6000T0R
IC MPU SUPERVISRY CIRCUIT 16SOIC datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 2K 8-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONTACT SKT WIREWRAP GOLD SZ 20 datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 5POS GOLD datasheet.pdf