Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y116980R0000B9L
Y116980R0000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y116980R0000B9L
Brief Description
RES SMD 80 OHM 0.1% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y116980R0000B9L.pdf
Availability of Y116980R0000B9L
QUANTITY
Y116980R0000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y116980R0000B9L
Internal Part NumberEIS-Y116980R0000B9L
SeriesSMR3D
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y116980R0000B9L
Y116980R0000B9L Details Description
Related parts for Y116980R0000B9L
OSC XO 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
TXRX DWDM 4GBPS APD SFP datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf