Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1169959R000T139R
Y1169959R000T139R picture photo
Mfg. Part Number
Y1169959R000T139R
Brief Description
RES SMD 959OHM 0.01% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y1169959R000T139R.pdf
Availability of Y1169959R000T139R
QUANTITY
Y1169959R000T139R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1169959R000T139R
Internal Part NumberEIS-Y1169959R000T139R
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)959
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1169959R000T139R
Y1169959R000T139R Details Description
Related parts for Y1169959R000T139R
TRANS NPN 50V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
IC CLOCK USER CONFIGURE 28-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC SMB datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7291 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPEA 25POS datasheet.pdf
RES 42.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 42POS datasheet.pdf
22MM WHITE 24V SCREW BLOCK datasheet.pdf