Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y117210R0000C0R
Y117210R0000C0R picture photo
Mfg. Part Number
Y117210R0000C0R
Brief Description
RES SMD 10 OHM 0.25% 1/10W 0805
Datasheet Download
Y117210R0000C0R.pdf
Availability of Y117210R0000C0R
QUANTITY
Y117210R0000C0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y117210R0000C0R
Internal Part NumberEIS-Y117210R0000C0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y117210R0000C0R
Y117210R0000C0R Details Description
Related parts for Y117210R0000C0R
RES SMD 35.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 36PS .100 DL STR TIN datasheet.pdf
IC CTRLR REG DUAL HS TERM 10MSOP datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DATA LINE CHOKE 2X38MH 0.1A datasheet.pdf
SCREW MOUNT 30LB 6.3"L NATURAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAST JAW INDENTER - INSUL datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf