Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11721K13000T0W
Y11721K13000T0W picture photo
Mfg. Part Number
Y11721K13000T0W
Brief Description
RES SMD 1.13K OHM 1/10W 0805
Datasheet Download
Y11721K13000T0W.pdf
Availability of Y11721K13000T0W
QUANTITY
Y11721K13000T0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11721K13000T0W
Internal Part NumberEIS-Y11721K13000T0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1.13k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11721K13000T0W
Y11721K13000T0W Details Description
Related parts for Y11721K13000T0W
CONN F PLUG STR 75 OHM datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 11A TO-220 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
DISPLAY 630NM RED 1DIG .36 TH datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf