Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11721K49000T0R
Y11721K49000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y11721K49000T0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.49K OHM 1/10W 0805
Datasheet Download
Y11721K49000T0R.pdf
Availability of Y11721K49000T0R
QUANTITY
Y11721K49000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11721K49000T0R
Internal Part NumberEIS-Y11721K49000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.49k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11721K49000T0R
Y11721K49000T0R Details Description
Related parts for Y11721K49000T0R
KEYBOARD NOTEBOOK 83KEY PS/2 BGE datasheet.pdf
CONN FFC VERT 10POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 35POS SGL 30GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TERM TURRET SNGL GEB 13.125" L datasheet.pdf