Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11721K70000A0W
Y11721K70000A0W picture photo
Mfg. Part Number
Y11721K70000A0W
Brief Description
RES SMD 1.7KOHM 0.05% 1/10W 0805
Datasheet Download
Y11721K70000A0W.pdf
Availability of Y11721K70000A0W
QUANTITY
Y11721K70000A0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11721K70000A0W
Internal Part NumberEIS-Y11721K70000A0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1.7k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11721K70000A0W
Y11721K70000A0W Details Description
Related parts for Y11721K70000A0W
FIXED IND 3.9NH 700MA 70 MOHM datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 12pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
OSC TCXO 24.000MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 35V X7R 1206 datasheet.pdf