Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1172250R000T0R
Y1172250R000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y1172250R000T0R
Brief Description
RES SMD 250 OHM 0.01% 1/10W 0805
Datasheet Download
Y1172250R000T0R.pdf
Availability of Y1172250R000T0R
QUANTITY
Y1172250R000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1172250R000T0R
Internal Part NumberEIS-Y1172250R000T0R
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)250
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1172250R000T0R
Y1172250R000T0R Details Description
Related parts for Y1172250R000T0R
RES ARRAY 4 RES 18 OHM 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO STD 6' PURPLE datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.15 OHM 1% AXL datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 7-5NS 80QFP datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf