Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11722K50000B9R
Y11722K50000B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y11722K50000B9R
Brief Description
RES SMD 2.5K OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
Y11722K50000B9R.pdf
Availability of Y11722K50000B9R
QUANTITY
Y11722K50000B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11722K50000B9R
Internal Part NumberEIS-Y11722K50000B9R
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)