Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11722K50000T0W
Y11722K50000T0W picture photo
Mfg. Part Number
Y11722K50000T0W
Brief Description
RES SMD 2.5KOHM 0.01% 1/10W 0805
Datasheet Download
Y11722K50000T0W.pdf
Availability of Y11722K50000T0W
QUANTITY
Y11722K50000T0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11722K50000T0W
Internal Part NumberEIS-Y11722K50000T0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11722K50000T0W
Y11722K50000T0W Details Description
Related parts for Y11722K50000T0W
CONN HEADER .100 1ROW R/A 36POS datasheet.pdf
FUSE AUTO 2A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CAP MICA 50PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 10A DIN RAIL datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.25 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOX HD KO DRIVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
7.90"W X.475" YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf