Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1172499R000T0W
Y1172499R000T0W picture photo
Mfg. Part Number
Y1172499R000T0W
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.01% 1/10W 0805
Datasheet Download
Y1172499R000T0W.pdf
Availability of Y1172499R000T0W
QUANTITY
Y1172499R000T0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1172499R000T0W
Internal Part NumberEIS-Y1172499R000T0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1172499R000T0W
Y1172499R000T0W Details Description
Related parts for Y1172499R000T0W
CONN HEADER 36POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
I/O MODULE 4 DIGITAL 2 RELAY datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A ITO220AC datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
PLUGINTOP ROTARY SPDT datasheet.pdf
Connector Socket 90 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
POWER CORD IEC 5' BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
LIGHT PIPE ADAPTER RA 3MM RED datasheet.pdf
OSC XO 78.125MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf