Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y11726K66000A9R
Y11726K66000A9R picture photo
Mfg. Part Number
Y11726K66000A9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.66K OHM 1/10W 0805
Datasheet Download
Y11726K66000A9R.pdf
Availability of Y11726K66000A9R
QUANTITY
Y11726K66000A9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y11726K66000A9R
Internal Part NumberEIS-Y11726K66000A9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.66k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y11726K66000A9R
Y11726K66000A9R Details Description
Related parts for Y11726K66000A9R
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - ADM20S/AE20M/ADM20S datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ D2PAK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
SENSOR LIQUID LEVEL 6-26MM PIPE datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD RIGHT NK datasheet.pdf
RASPBEE BASIC - 802.15.4. ADD-ON datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
CONN MOD JACK R/A UNSHIELDED datasheet.pdf
BRIDGE RECTIFIER 600V 8.0A D-72 datasheet.pdf