Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1172732R000T0W
Y1172732R000T0W picture photo
Mfg. Part Number
Y1172732R000T0W
Brief Description
RES SMD 732 OHM 0.01% 1/10W 0805
Datasheet Download
Y1172732R000T0W.pdf
Availability of Y1172732R000T0W
QUANTITY
Y1172732R000T0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1172732R000T0W
Internal Part NumberEIS-Y1172732R000T0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)732
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1172732R000T0W
Y1172732R000T0W Details Description
Related parts for Y1172732R000T0W
FUSE AUTO 70A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
IC MPU M680X0 20MHZ 64QFP datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 100A CHASSIS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 25W datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CONNECTOR FLNGD CSTMDRW 4-#4 3-# datasheet.pdf
CAP POLY 180UF 0.2 2.5V SMD datasheet.pdf