Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1184157K000B0L
Y1184157K000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1184157K000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 157K OHM .3W .1% RADIAL
Datasheet Download
Y1184157K000B0L.pdf
Availability of Y1184157K000B0L
QUANTITY
Y1184157K000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1184157K000B0L
Internal Part NumberEIS-Y1184157K000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesE102
PackagingBulk
Resistance (Ohms)157k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.365" L x 0.235" W (9.27mm x 5.97mm)
Height0.390" (9.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1184157K000B0L
Y1184157K000B0L Details Description
Related parts for Y1184157K000B0L
IC VREF SHUNT 1.235V TO92-3 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 8A TO263AB datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 1 X 16 28TSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 270W datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 2W 4318 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SDRAM DDR3 1G 64MX16 96FBGA datasheet.pdf
OSC XO 26.6MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf