Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1441100K000V9L
Y1441100K000V9L picture photo
Mfg. Part Number
Y1441100K000V9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y1441100K000V9L.pdf
Availability of Y1441100K000V9L
QUANTITY
Y1441100K000V9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1441100K000V9L
Internal Part NumberEIS-Y1441100K000V9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height0.413" (10.49mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1441100K000V9L
Y1441100K000V9L Details Description
Related parts for Y1441100K000V9L
MODEM RF 900MHZ 19.2KBPS USB datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 4POS .156 MNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
LIGHT PIPE SINGLE ELEMENT datasheet.pdf
SEALING BOOT FOR SWITCH datasheet.pdf
MODEM SOCKET CDMA 800/1900MHZ 5V datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOBILE LOAD COIL C30 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A .100" TIN datasheet.pdf