Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1442100K000T0L
Y1442100K000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1442100K000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y1442100K000T0L.pdf
Availability of Y1442100K000T0L
QUANTITY
Y1442100K000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1442100K000T0L
Internal Part NumberEIS-Y1442100K000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRS92N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1442100K000T0L
Y1442100K000T0L Details Description
Related parts for Y1442100K000T0L
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS datasheet.pdf
SCR NON-SENS 600V 35A ISO TO218X datasheet.pdf
IC BUFF 18BIT NON-INV DL 56TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A DO204AC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 7 12 12S datasheet.pdf
RES 741K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 3W DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf