Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1442108R700T0L
Y1442108R700T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1442108R700T0L
Brief Description
RES 108.7 OHM 1/2W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y1442108R700T0L.pdf
Availability of Y1442108R700T0L
QUANTITY
Y1442108R700T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1442108R700T0L
Internal Part NumberEIS-Y1442108R700T0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)108.7
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1442108R700T0L
Y1442108R700T0L Details Description
Related parts for Y1442108R700T0L
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
TRANS NPN 90V 20A TO3 datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH UNIT-IP40 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A PIN 115V datasheet.pdf
RES 1.65 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf