Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1442108R700T0L
Y1442108R700T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1442108R700T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 108.7 OHM 1/2W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y1442108R700T0L.pdf
Availability of Y1442108R700T0L
QUANTITY
Y1442108R700T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1442108R700T0L
Internal Part NumberEIS-Y1442108R700T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRS92N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)108.7
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1442108R700T0L
Y1442108R700T0L Details Description
Related parts for Y1442108R700T0L
IC DAC QUAD LP 12BIT 20-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.88MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SOCKET CONTACT GOLD PLATED datasheet.pdf
POSITIONER ASSEMBLY 20 GA P/S datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32UFQFPN datasheet.pdf
C14 100K 5% (LOOSE) datasheet.pdf