Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y144212K1000T0L
Y144212K1000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y144212K1000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/2W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y144212K1000T0L.pdf
Availability of Y144212K1000T0L
QUANTITY
Y144212K1000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y144212K1000T0L
Internal Part NumberEIS-Y144212K1000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRS92N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y144212K1000T0L
Y144212K1000T0L Details Description
Related parts for Y144212K1000T0L
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZER MAGN 12VDC 3.0KHZ PANEL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 3.7A 8-SOIC datasheet.pdf
CABLE 9COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf