Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14421K59790T0L
Y14421K59790T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y14421K59790T0L
Brief Description
RES 1.5979K OHM 1/2W 0.01% RAD
Datasheet Download
Y14421K59790T0L.pdf
Availability of Y14421K59790T0L
QUANTITY
Y14421K59790T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14421K59790T0L
Internal Part NumberEIS-Y14421K59790T0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5979k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14421K59790T0L
Y14421K59790T0L Details Description
Related parts for Y14421K59790T0L
RES SMD 118 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
INDICATOR 12V 16MM PROMINENT YEL datasheet.pdf
CONN RING TONG UN-INSUL #10 10PC datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 30CKT DUAL VERT SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 5KV R85 AXIAL datasheet.pdf