Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y144220K0000A0L
Y144220K0000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y144220K0000A0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20K OHM 1/2W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y144220K0000A0L.pdf
Availability of Y144220K0000A0L
QUANTITY
Y144220K0000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y144220K0000A0L
Internal Part NumberEIS-Y144220K0000A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRS92N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y144220K0000A0L
Y144220K0000A0L Details Description
Related parts for Y144220K0000A0L
IC 16BIT 2.5MW VOUT D/A 32-TQFP datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC CTRLR HOT PLUG NEG VOLT 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR 830NM PLCC-2 datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 8 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
SGE1510-2-1750A-2450C datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf