Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1442220R000T0L
Y1442220R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1442220R000T0L
Brief Description
RES 220 OHM 1/2W 0.01% RADIAL
Datasheet Download
Y1442220R000T0L.pdf
Availability of Y1442220R000T0L
QUANTITY
Y1442220R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1442220R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y1442220R000T0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)220
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1442220R000T0L
Y1442220R000T0L Details Description
Related parts for Y1442220R000T0L
CONN HEADER VERT .100 40POS 15AU datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EVALUATION MOD FOR TPS62601-327 datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 120K OHM 14DIP datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 96POS datasheet.pdf